Kontakt

Hovedkontakt Information

RoboBraille Sensus ApS Københavnsvej 27, 2. sal DK-3400 Hillerød Danmark Telefon (+45) 48 22 10 03 www.robobraille.org contact@robobraille.org

RoboBraille Support, Forespørgsler og Information

Skriv til følgende mail contact@robobraille.org

RoboBraille Administration og Projektkoordinering

Lars Ballieu Christensen, RoboBraille Projektleder. Email: lars@robobraille.org. Telefon: +45 40 32 68 23

Tanja Stevns, Projektkoordinator. Email: tanja@robobraille.org. Telefon: +45 23 24 06 72

Contact points

Østrig

Hilfsgemeinschaft der Blinden und Sehschwachen Österreichs Daniele Marano. Email: marano@hilfsgemeinschaft.at Klaus Höckner. Email: hoeckner@hilfsgemeinschaft.at www.hilfsgemeinschaft.at

Bulgarien

Dyslexia Association – BulgariaDaniela Boneva. Email:dabg_rousse@yahoo.com www.dyslexia-bg.org

National Rehabilitation Center for the Blind, Plovdiv – Bulgaria Alexandrina Kostova. Email: a.kostova@rehblind.org www.rehcenter.org

Chile

Pontificia Universidad Católica de Chile Ricardo Rosas Díaz. Email:rrosas@uc.cl www.uc.cl

Cypern

Pancyprian Organization of the Blind (POT) Maria kyriacou. Email: m.kyriacou@cytanet.com.cy www.pot-cyprus.com

Tjekkiet

Teiresias Center Radek Pavlicek. Email: pavlicek@teiresias.muni.cz http://www.teiresias.muni.cz

Danmark

Sensus ApS Lars Ballieu Christensen.Email:lbc@sensus.dk www.sensus.dk

Frankrig

Association Valentin Haüy – France Christian Cloudert. Email:c.coudert@avh.asso.fr www.avh.asso.fr

Grønland

Ministry of Education, Church, Culture and Gender Equality – Greenland Kaali Olsen. Email: KAOL@nanoq.gl www.naalakkersuisut.gl

Ungarn

Infoalap Sebestény Katalinhelpdesk@infoalap.hu www.infoalap.hu

Institute of Cognitive Neuroscience and Psychology of the Research Centre for Natural Sciences of the Hungarian Academy of Sciences Eva Gyamarthy. Email: gyarmathy.eva@gmail.com www.mtapi.hu

ELTE University – Hungary Krisztina Kovács. Email:kkovacs.sza@gmail.com www.elte.hu

Irland

National College of Ireland Mike Goldrick. Email: michael.goldrick@ncirl.ie www.ncirl.ie

Italien

ASSOCIAZINE NAZIONALE SUBVEDENTI  –  Italy Carla De Benedetti Mondolfo. Email: cmondolfo@subvedenti.it www.subvedenti.it

Holland

National Dutch RoboBraille portal: www.robotekst.nl

Bartimeus Dick Lunenborg. Email: dlunenborg@bartimeus.nl www.bartemeus.nl

Dedicon Dorine in ‘t Veld. Email: DorineintVeld@dedicon.nl www.dedicon.nl

Polen

Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym – Association for the Welfare of the Deaf and Blind (TPG) Grzegorz KOZLOWSKI. Email:gkozlowski@tpg.org.pl www.tpg.org.pl

Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi – Laski School for the Blind – Poland Agata Kunicka-Goldfinger. Email:agatakunicka@wp.pl www.laski.edu.pl

Portugal

Rede CONVIDA Vera Rapagao. Email: verarapagao@fundacao-sain.org.pt redeconvida.blogspot.pt

Rumænien

Scoala Speciala Gimnaziala pentru Deficienti de Vedere – School for the Partially Sighted –  Romania Cristina Tiganea. Email: cristinatiganea@yahoo.com www.spdv.ro

CATA – Center for Assistive Technologies for Students with Visual Impairment Special Education Department – Babes-Bolyai University Marian Padure. Email: marian.padure@ubbcluj.ro psihoped.psiedu.ubbcluj.ro

Slovakiet

UNSS – Slovak Blind and Partially Sighted Union Branislav Mamojka: mamojka@unss.sk http://www.unss.sk

Slovenien

Amebis – Slovenia Simon Rozman.Email:simon.rozman@amebis.si www.amebis.si

Storbritannien

University of Kent Ben Watson. Email: b.watson@kent.ac.uk http://www.kent.ac.uk